Nečakaný biely dym prevrátil spravodajstvo hore nohami

Autor: Tomáš Šandor | 14.3.2013 o 8:31 | Karma článku: 9,97 | Prečítané:  1307x

Už dlho nebolo hlavné televízne spravodajstvo tak napínavé a pozerateľné, ako včera večer pri stúpaní bieleho dymu z Vatikánu. Splnil sa sen každého šéfa TV spravodajstva priniesť bombastickú informáciu v priamom prenose a naplnila sa nočná mora každého moderátora a redaktora, aby ju sprostredkoval bez prípravy.

Všetky televízie mali svojich vyslaných redaktorov priamo vo vatikánskom teréne, vysielali živé vstupy a analytické príspevky o favoritoch na pápeža a chemických zlúčeninách zafarbujúcich dym v najslávnejšom komíne na svete, keď prišla náhla správa, že dym je biely ako holubica!

Do jednej markizáckej reportáže odrazu akoby prenikol „boží hlas", keď moderátor žiadal réžiu „dajte...!" (pravdepodobne pokračoval „...nám to konečne sem, chceme informovať!). Potom povedal dve pripravené vety a iniciatívu prebrala jeho spravodajská a životná kolegyňa. Prepojila do Vatikánu, kde vyslaný redaktor vyspovedal cirkevného analytika. Úspešne. Moderátor mlčal. Lenže Markíza chcela byť čo najexkluzívnejšia, tak o chvíľu opäť zavolala Vatikán, ale redaktor musel sklamane oznámiť, že atmosféra na Námestí sv. Petra je tak vzrušujúca, že aj cirkevný analytik sa nechal strhnúť prostredím, takže chce všetko vidieť na vlastné oči. Rozhovor nebol. Moderátorská hviezda televízneho spravodajstva sa počas historického okamihu odmlčala a jeho fanúšičky zostali sklamané, keď ani po ukončení pápežského bloku nepovedal slávnu vetu „a teraz na inú tému" alebo „a poďme ďalej".

Avšak situácia vo Vatikáne asi nebola taká horúca, lebo spomínaný cirkevný analytik onedlho odpovedal na otázky televízie JOJ. Nevadí, že rozhovor bol v podstate taký istý, ako predtým na Markíze, hlavne že televízia priniesla exkluzívne materiály priamo z miesta činu. Informačná lišta spravodajstva TV JOJ oznamovala čosi takéto: Krimi noviny -  Katolícka Cirkev má opäť pápeža! Žeby pre druhú najsledovanejšiu televíziu neplatila prezumpcia neviny?

RTVS chcela odčiniť zbabrané informovanie o historickom odstúpení pápeža, takže prinášala množstvo priamych vstupov z Vatikánu. Znechutený verejnoprávny redaktor vo Vatikáne si vydýchol až po hodnom čase, keď na vysielacie stanovište dorazil dobre známy cirkevný analytik. Moderátorom v štúdiu odkázal, „že otázky môžu klásť už aj jemu!" Rozumej analytikovi. Konečne!

RTVS nič nenechávala na náhodu a vytrvalo čakala na balkónové vyhlásenie výsledkov. Vo verejnoprávnom záujme šiel pripravený program bokom. Zato si viem živo predstaviť paniku, ktorá panovala v komerčných televíziách. JOJ predsa nemohla potopiť najsledovanejšie počasie a aj v športe sa zrodili pekné výsledky. Celá Markíza stála v pozore, pretože bolo nemysliteľné, aby v stredu večer chýbali na jej obrazovkách príbehy o nevyliečiteľných chorobách a utrpení! Kvôli pápežovi?!

Včera večer bolo televízne spravodajstvo naozaj „kinom" a „blízko k divákom", pretože sme sa dostali moderátorom a redaktorom až pod kožu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?